Bolečina je zaznava. V živčeju ni posebnih poti za prenašanje bolečine. Različne vrste živih bitij različno zaznavajo bolečino. Tako na primer mačke bolje skrivajo bolečine kakor psi. Ta lastnost ima dobre pa tudi slabe strani. Pomeni namreč, da pri mačkah zaradi bolečine ne pride tako hitro do smrtno nevarnega šoka, kakor pri psih, po drugi strani pa pomeni tudi, da mačka ne pokaže, da ima bolečine, zato morda sploh ne ugotovimo, da je resno bolna.
Ne glede na njen način življenja pa je pomembna vsaka sprememba v njenih ustaljenih navadah. Način življenja, količina hrane, ki jo poje, njen odnos do vas – vse to je del njenih vsakdanjih navad, ki jih le redko spreminja. Če torej opazite kakršnokoli večjo spremembo v teh navadah, se vprašajte, kaj se dogaja z vašo mačko, in poskušajte ugotoviti vzrok. Pomagajte si z nasveti iz knjige ali interneta in mačko preglejte. Če vas skrbi za njeno zdravje, se posvetujte z veterinarjem.

Kako mačko pregledate
Če želite ugotoviti, kaj se dogaja z vašo mačko, jo morate pregledati. To seveda lahko naredite le, če jo imate popolnoma v oblasti. Ponavadi je to zelo preprost postopek, v posebnih okoliščinah pa se lahko zgodi, da mačka zaradi strahu ali bolečine ne mara, da jo držite, ali celo, da se je dotaknete. Ko jo poskušate ukrotiti, bodite odločni, a nežni, in uporabite le toliko sile, da jo obvladate. Poskrbite, da vas ne bo mogla opraskati ali ugrizniti.
Mačko začnite privajati na pregledovanje takoj, ko jo imate pod kontrolo. Posamezne dele pregleda vključite v vsakodnevno igro, da jih bo z veseljem sprejela in ji bodo prešli v navado. Med privajanjem na pregled ne poskušajte opraviti vsega naenkrat. To bi namreč večino mačk namreč vznemirilo. Pregledujte jo postopoma.
Lotite se na primer glave in vratu ali kože in dlake in tako naprej. Dovolite ji, da se navadi na vaše posege, in jo pri tem razvajajte z njenimi najljubšimi priboljški z močnim vonjem in okusom, kot so na primer koščki jeter, pečeni v mikrovalovni pečici, morski rakci in druge poslastice, ki bodo vzdražile njene brbončice.
Kako držite mirno mačko
Mačko nežno, a odločno primite pod brado. Z eno roko jo objemite čim tesneje okoli vratu, nato ji komolec druge roke narahlo pritisnite ob trup (hrbet) in jo skrbno preglejte.
Besedilo iz knjige Kaj se dogaja z mojo mačko – Dr. Bruce Fogle
Priredila: N.A.J.